Zostałam poproszona o uwiecznienie na zdjęciach zajęć ceramicznych w pracowni Ryszarda Arkuszyńskiego w miejscowości Sokole koło Chojnic. Wszystko to w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Jak w Swòrnëgacach garczé lepilë” organizowanego przez GOK Chojnice  

Czy może być piękniejsze zaproszenie dla kogoś kto uwielbia babranie się w glinie?

Zaraz po przebudzeniu byłam pewna, że to będzie piękny dzień… Rankiem spakowałam sprzęt i ruszyłam w drogę przez cudowne lasy Borów Tucholskich. Słońce migoczące w koronach drzew, zboża tańczące kołysane podmuchami ciepłego wiatru prowadziły mnie na spotkanie z wyjątkowymi ludźmi w wyjątkowym miejscu.

Po przyjeździe zostałam oczarowana już od samego wejścia. Dekoracje z gliny witały i zapraszały mnie do świata, gdzie tradycja garncarska sięga XIII wieku i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie po dzień dzisiejszy. Gdzie nadal toczy się na kole poruszanym siłą nóg, gdzie jest piec wielkości małego pokoju, który przy każdym wypale zostaje zamurowany. Gdzie siła i delikatność rąk, miłość do gliny pozwalają powstać cudownym przedmiotom. Uwieczniać to wszystko w obiektywie aparatu to była prawdziwa przyjemność!

Jako projektant wnętrz nie mogłam pozostać obojętna na wymiar dekoracyjny i użytkowy ceramicznego rękodzieła. Ta wizyta natchnęła mnie aby pokazać Wam jak połączyć tradycyjne rzemieślnicze wyroby z wyposażeniem współczesnych domów. W kolejnych wpisach pokażę Wam jak wprowadzić do domów dekoracje wykonane z gliny, wikliny, szydełkowane czy haftowane, tak by cieszyły oko i jednocześnie pomagały zachować pamięć o naszej tradycji.

Zapraszam Was w podróż do świata przedmiotów prostych, pięknych, w których wytworzenie włożono serce, cierpliwość, siłę, czasami delikatność, a co jest ogromną wartością dodaną, której nie otrzymacie nabywając masowo produkowane dekoracje. Może zdarzyć się tak, że po przeczytaniu i obejrzeniu zdjęć zechcecie sami odwiedzić te miejsca, poznać twórców ludowych i ich techniki lub własnoręcznie stworzyć dekoracje do domów. To jest wspaniały pomysł na wakacyjną przygodę dla dorosłych i dzieci!

Warto odwiedzić:

Garncarstwo Artystyczne
Jarosław Arkuszyński
Sokole 18n
77-323 Polnica
tel. 605 466 604

Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego
Ul. Mestwina 10
89-608 Swornegacie
tel. 52 398 11 25

pracownia garncarska - fot. Marta Potulska

Projekt wnętrz: Marta Potulska

Marta Potulska 

 

Projektant wnętrz, fotograf, grafik.

Projektuje wnętrza, zajmuje się designem oraz identyfikacją wizualną. Jest również doświadczonym fotografem i grafikiem. Szczęśliwa opiekunka królika Serdelka.

Tel. 692 895 075